Jak digitalizujeme

Kvalita záznamu

Video převádím v kvalitě SP – na jeden disk DVD se vejdou cca 2 hodiny záznamu. Pokud máte např. 4 hodinovou kazetu, mohu ji rozdělit na dva disky a nebo lze na Vaše přání uloži na dvouvrstvé médium – pak se vejdou na jeden disk DVD cca 4 hodiny záznamu.

Výsledný záznam je kódovaný ve standardu PAL, má rozlišení 720×576 obrazových bodů a je komprimovaný pomocí normy MPEG2. Nejde tedy o žádné Full HD a ani by takové rozlišení nemělo smysl. Rozlišení běžně používané VHS kazety je totiž jen 240 řádků, u kvalitnější S-VHS je to 400 řádků. Proto od převodu ze starých kazet nečekejte žádný technický zázrak, který budete ve skvělé kvalitě sledovat na nové velké plazmě – výsledná kvalita vždy odpovídá kvalitě původního záznamu. Pokud jde ještě třeba o druhou nebo třetí kopii původního záznamu, na kvalitě videa se to výrazně projeví.

Ve spodní části obrazu může být patrný úzký pruh – je způsobený technologií převodu a není důvodem k reklamaci výsledného záznamu. Pokud jej chcete odstranit, je to možné editací záznamu ve střihovém programu v počítači (za příplatek).

Nově zavádíme i zpracování na disk Blu-ray, což může být v některých případech dlouhohrajících záznamů vhodmější způsob zálohy a jeden disk lze uložit ještě delší, nebo větší počet záznamů. Malou nevýhodou je, že ten druh záznamu lze přehrát pouze na Blu-ray přehrávačích, který ještě není masově rozšířen.

Úpravy záznamu, střih, menu

V ceně převodu je střih začátku a konce záznamu. Další střihy a úpravy jsou za příplatek (viz ceník). Na požádání je možné záznam rozdělit na několik částí, vystřihat pasáže se šumem a pruhy mezi jednotlivými záběry, případně vystřihnout části, které ve výsledném videu nechcete.

Pokud byste požadovali přesné střihy s přechodovými efekty (prolínání obrazu, stmívání, překrývání, …), mohu video zpracovat v počítači pomocí střihového programu. – toto je však časově podstatně náročnější a tedy i dražší (hodinová sazba).

Jednotlivé části záznamu je možné pojmenovat dle vašich požadavků – bude na ně pak odkazovat úvodní menu. Názvy musí být stručné a bez diakritiky.

Ke kazetám přiložte pokud možno dobře čitelný seznam jednotlivých částí, orientační časy jejich začátků, požadované názvy, případně časy dalších střihů.
Občas je těžké poznat, kde končí jedna dovolená a začíná jiná, jestli je to chata ve Lhotě a nebo už v Horní Dolní a jestli jsou to narozeniny Karla nebo Vojty.
Bohužel není v mých slilách celé video sledovat a luštit podrobnosti. Pokud nevíte, co a kde na kazetě je a nemáte možnost časy požadovaných částí zjistit, tak je mohu zkusit sám vyhledat, ale musím si pak naúčtovat čas tím strávený, nebo je možné zdigitalizovat celý záznam na videokazetě od začátku do konce, zdititalizovaný záznam je pak možno dodatečně zpracovávat.

Krabičky, potisk

DVD disky dodávám standardně v papírových obálkách s průhledným okénkem na jedné straně. Na obálku napíši tužkou, co na kterém disku je.
Vy si pak můžete disky sami popsat dle vašich představ (používejte pouze speciální lihové popisovače).

Za příplatek nabízím různé druhy krabiček, případně i potisk DVD disků a obalů (viz ceník).

Další formáty (datové soubory avi, mpeg)

Video lze také na vyžádání převést do datových formátů vhodných většinou pouze pro přehrávání v počítači (video tvoří jeden datový soubor formátu .mpg).  Tento základní soubor je možné dodat zdarma na dodané úložiště. Konverzi na jiné formáty (*.avi, mp4, atp.) Provádím dodatečně v počítači a je za příplatek (viz. ceník). Takto převedené soubory patrně nepůjdou přehrát v některých DVD přehrávačích a domácích kinech.

Soubory lze také místo vypálení na DVD uložit na donesený pevný disk nebo flash paměť (připojení USB, eSATA, FireWire).

Kalendář

Prosinec 2022
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031